here1here2here3here - איך תדעו שהגיע הזמן לגמילה מחיתולים?
חיפוש באתר     
   
כתבות
איך תדעו שהגיע הזמן לגמילה מחיתולים?  28.12.2016

מהרגע שילדינו מגיחים לעולם, אנחנו, כהורים, נמצאים שם כדי ללמד אותם ולהדריך אותם להיות עצמאיים. גמילה מחיתולים מצטיירת בעיני הורים רבים כמסע מפרך ומתיש, תהליך ארוך ומייגע במהלכו הבית הופך לשדה קרב. ישנם כל כך הרבה סיפורי "אימה", שעוברים בין ההורים בגן, כל אחד משתף בחוויותיו השליליות או בחוויות ששמע מהורים אחרים, מה שמייצר חשש גדול עוד בטרם נכנסים לתהליך. 

אפשר גם אחרת: נתייחס לתהליך הגמילה מחיתולים כאל תהליך טבעי ונשאיר את החששות, התסכול, מאבקי הכוח ובדיקת הגבולות המחודשת בצד, ובעצם נניח לרגע לאגו שלנו ולא נתעסק בשאלה איך אנחנו היינו רוצים שזה יקרה, נהיה בהקשבה מלאה ליצור הפלא הקטן שעומד לנגד ענינו, ונביט בילד ובתיווך ובסמכות הורית נוביל תהליך גמילה משחרר, פשוט, מהיר ויעיל. השאלה היא איך?

התשובה המיידית היא לשמור על כללים בסיסיים ככללי מסגרת בתוכם יהיה לנו הרבה יותר קל להתנהל.

ראשית, נייצר גבולות. לרובנו מוכר הדימוי של עליה במעלית לבניין האימפייר סטייט, יציאה מהמעלית ואז אנו מגלים שאין גדרות, אין חומה אין שום הגנה הכול פתוח. חשבו לעצמכם: האם הייתם יוצאים מהמעלית? עד כמה הייתם מתקרבים כדי לראות את הנוף? לעומת זאת אם יש גדר הגנה ברורה הייתם יכולים לצאת ולנוע בחופשיות. כשאנחנו מחליטים להתחיל תהליך גמילה חשוב להציב את הגבולות הברורים שלכם, כהורים ביניכם ומול הילד.

שנית,  בשיחה בין ההורים עליכם לשאול את עצמכם האם הילד בשל לגמילה? השלב החשוב ביותר הינו ההבנה כי הילד הגיע לבשלות מוטורית והתפתחותית, שצריכה להתקיים כדי לאפשר יעילות להצלחת התהליך,כלומר, האםם הילד יכול לקום ולשבת לבד, ללכת להתלבש/להתפשט עם עזרה, מביע רצון להוריד חיתול, מבין הוראות, מזההה חפצים, וכו'. במקביל ישנה בשלות שפתית של הילד להסביר את עצמו (יודע להגיד מילים בסיסיות). אם אלו מתקיימים וישנה מוכנות ואורך זמן של ההורים, ניתן להתחיל. כהכנה לגמילה ניתן לשלב בחיי היום יום של הילד שגרת היגיינה נכונה. כאשר מתקיים סדר יום קבוע וברור, פעולות ניקיון גוף ייצרו את תחושת השייכות לגופו והילד יהפוך לנאמן עבור ההיגיינה של עצמו. לאחר שהשגרה  תוטמע , ניתן יהיה להעביר הילוך קדימה לעבר הורדת החיתול. 

לבסוף, באם החלטתם שאכן הילד בשל לכך, ובהחלט יש מקום להתייעץ עם איש מקצוע שידע לשאול את השאלות ולזהות את המוכנות מבחינה אובייקטיבית, חשוב לתזמן את הדברים בצורה נכונה. עדיף למצוא מומנט שאין בו שינויים משמעותיים נוספים בחיי הילד, רצוי בחופש שגם לנו כהורים תהיה הסבלנות המתאימה להפוך תסכול להישג. ברגע שהתחלנו את התהליך לא מחזירים חיתול, הורדת החיתול היא לצמיתות (אלא אם כן יש מקרה חריג ואז רצוי להתייעץ עם רופא ילדים מוסמך). גמילות חלקיות החזרה של החיתול מייצרות חוסר עקביות שמערערות את ביטחונו של הילד, מייצרות תסכול ותקיעות בתהליך הגמילה, ולעיתים אפילו מצב של רגרסיה והתכנסות. התהליך צריך להיות ברור לילד, חשוב לקיים איתו שיחה ולהעביר לו את המסר בצורה נעימה עם האחריות של להיות בוגר. אפשר להקביל את התהליך למצב נוסף של בגרות שאף מקושר לפרס עבור הילד – "כיוון שאתה כבר ילד גדול תוכל להישאר עוד רבע שעה ער אתנו במהלך השבוע" – להפוך את המאורע לאקט של בגרות ולאפשר לילד להבין שאתם סומכים עליו.

לסיכום, תנשמו עמוק, זכרו שכולנו עברנו את זה, אל תהפכו את השיח המרכזי בבית סביב הגמילה, להיפך - הפכו אותו לחלק מהיום יום הטבעי שלכם. כמו כן, הילדים שלנו מרגישים אותנו לכן עליכם לשחרר את הפחד והחששות וכדי למנוע תסכול, קחו את התהליך בכיף – כמו שנכנסתם לחדר לידה, עם כל הכאב היה שם חיוך ואושר על נס הבריאה, כך גם תהליך הגמילה הוא היפרדות מהישן וכניסה לחדש. עם הפחד הראשוני תבינו – אתם לא לבד,  ומהר מאוד אתם לא תזכרו בכלל את ההתעסקות עם החיתולים, וגם כאן, לצד העובדה שמדובר בתהליך טבעי, ניתן להתייעץ עם איש מקצוע ולקבל הדרכה ראשונית מרופא מוסמך ברפואת ילדים.

 בהצלחה!

נעם דיין, מומחה ברפואת ילדים ומתמחה בתחום הרטבות לילה

חזרה לכתבות
 
מ.ה. מייה © 2010 בע"מ - ת.ד 265 ד.נ גליל מערבי קיבוץ מצובה 22835 | 04-6254963 M.H Miya © 2010
בניית אתרים